Amphenol Industrial ACS02E-18-1P(025)
ACS02E-18-1P(025) picture photo
Mfg. Part Number
ACS02E-18-1P(025)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
ACS02E-18-1P(025).pdf
Availability of ACS02E-18-1P(025)
QUANTITY
ACS02E-18-1P(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of ACS02E-18-1P(025)
Internal Part NumberEIS-ACS02E-18-1P(025)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesAC, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACS02E-18-1P(025)
Related LinksACS02E-1, ACS02E-18-1P(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
ACS02E-18-1P(025) Details Description
Related parts for ACS02E-18-1P(025)
FIXED IND 5.6UH 185MA 1.8 OHM TH datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .15W MONO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 5.6PF 50V 0603 datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV GATE DRIVER 8DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A 4DSBGA datasheet.pdf
PIN STRIP HEADER 31 PIN STRAIGHT datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf