Amphenol Industrial ACS06E-22-12S(025)
ACS06E-22-12S(025) picture photo
Mfg. Part Number
ACS06E-22-12S(025)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 5POS INLINE SKT
Datasheet Download
ACS06E-22-12S(025).pdf
Availability of ACS06E-22-12S(025)
QUANTITY
ACS06E-22-12S(025) Order Process
Ship out your order
Specifications of ACS06E-22-12S(025)
Internal Part NumberEIS-ACS06E-22-12S(025)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesAC, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert22-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishSilver
FeaturesMounting Hardware, Strain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACS06E-22-12S(025)
Related LinksACS06E-22, ACS06E-22-12S(025) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
ACS06E-22-12S(025) Details Description
Related parts for ACS06E-22-12S(025)
IDC CABLE - APK34B/AE34G/APK34B datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT 75KSPS T/H 24-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 8MBIT 45NS 44TSOP datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
115/60 2RPM 225:1 79 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD VT/PG/STDF datasheet.pdf
Crystal 37.5000MHz 30ppm 12pF 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC-49S datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
350 TB SOCKET RA W/LATCH datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf