Amphenol Industrial ACS06E-22-19PB(003)
ACS06E-22-19PB(003) picture photo
Mfg. Part Number
ACS06E-22-19PB(003)
Brief Description
CONN PLUG 14POS INLINE PIN
Datasheet Download
ACS06E-22-19PB(003).pdf
Availability of ACS06E-22-19PB(003)
QUANTITY
ACS06E-22-19PB(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of ACS06E-22-19PB(003)
Internal Part NumberEIS-ACS06E-22-19PB(003)
FamilyCircular Connectors
SeriesAC-B, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert22-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACS06E-22-19PB(003)
Related LinksACS06E-22, ACS06E-22-19PB(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
ACS06E-22-19PB(003) Details Description
Related parts for ACS06E-22-19PB(003)
TRANS PREBIAS PNP 150MW SOT523 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ADJ HYSTER SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 604 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 75 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RECEIVER SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 9POS R/A GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf