Amphenol Industrial ACS06E-28-22PB(003)
ACS06E-28-22PB(003) picture photo
Mfg. Part Number
ACS06E-28-22PB(003)
Brief Description
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
ACS06E-28-22PB(003).pdf
Availability of ACS06E-28-22PB(003)
QUANTITY
ACS06E-28-22PB(003) Order Process
Ship out your order
Specifications of ACS06E-28-22PB(003)
Internal Part NumberEIS-ACS06E-28-22PB(003)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMil-DTL-5015 and AC Threaded Connectors
FamilyCircular Connectors
SeriesAC-B, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert28-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACS06E-28-22PB(003)
Related LinksACS06E-28, ACS06E-28-22PB(003) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
ACS06E-28-22PB(003) Details Description
Related parts for ACS06E-28-22PB(003)
VARISTOR 7.1V 150A 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG WATERPROOF 3POS MALE datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB OTP 52PLCC datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFJ04A/AE04/AFJ04A datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 SQ WW datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 8A TO263AB datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf