Allegro MicroSystems, LLC ACS717KMATR-20B-T
ACS717KMATR-20B-T picture photo
Mfg. Part Number
ACS717KMATR-20B-T
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT HALL 20A AC/DC
Datasheet Download
ACS717KMATR-20B-T.pdf
Availability of ACS717KMATR-20B-T
QUANTITY
ACS717KMATR-20B-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ACS717KMATR-20B-T
Internal Part NumberEIS-ACS717KMATR-20B-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductACS717 and ACS718 Current Sensor ICs
Standard Package1,000
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing20A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity66mV/A
Frequency40kHz
Linearity±1%
Accuracy±2%
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Response Time13µs
Current - Supply (Max)7.5mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACS717KMATR-20B-T
Related LinksACS717KM, ACS717KMATR-20B-T Datasheet, Allegro MicroSystems, LLC Distributor
ACS717KMATR-20B-T Details Description
Related parts for ACS717KMATR-20B-T
PROTO-BRD 8PIN DISCRETE SMD SIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 115V datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 325MA 750 MOHM datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 2CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
RES 51.0K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE 1A 150V 15NS DO-204AL datasheet.pdf