Cornell Dubilier Electronics FCN2416C394J-D3
FCN2416C394J-D3 picture photo
Mfg. Part Number
FCN2416C394J-D3
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.39UF 5% 16VDC 2416
Datasheet Download
FCN2416C394J-D3.pdf
Availability of FCN2416C394J-D3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FCN2416C394J-D3 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCN2416C394J-D3
Internal Part NumberEIS-FCN2416C394J-D3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLFCN Series Obs 16/Sept/2011
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesFCN
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.39µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC16V
Dielectric MaterialPolyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2416 (6041 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.161" W (6.00mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max)0.102" (2.60mm)
TerminationSolder Pads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCN2416C394J-D3
Related LinksFCN2416, FCN2416C394J-D3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
FCN2416C394J-D3 Details Description
Related parts for FCN2416C394J-D3
FIXED IND 8.2UH 1.6A 53 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 1% 0.3W 1206 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 6A AC/DC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 68UF 25V 2917 datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf