Allegro MicroSystems, LLC ACS723LLCTR-20AU-T
ACS723LLCTR-20AU-T picture photo
Mfg. Part Number
ACS723LLCTR-20AU-T
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT HALL 20A DC
Datasheet Download
ACS723LLCTR-20AU-T.pdf
Availability of ACS723LLCTR-20AU-T
QUANTITY
ACS723LLCTR-20AU-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ACS723LLCTR-20AU-T
Internal Part NumberEIS-ACS723LLCTR-20AU-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAllegro MicroSystems – Current Sensor ICs
Standard Package3,000
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
For MeasuringDC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing20A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity200mv/A
FrequencyDC ~ 80kHz
Linearity±1%
Accuracy±3%
Voltage - Supply5V
Response Time5µs
Current - Supply (Max)14mA
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
PolarizationUnidirectional
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACS723LLCTR-20AU-T
Related LinksACS723LLC, ACS723LLCTR-20AU-T Datasheet, Allegro MicroSystems, LLC Distributor
ACS723LLCTR-20AU-T Details Description
Related parts for ACS723LLCTR-20AU-T
CAP CER 10PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT CTLR TOUCH 16LFCSP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
FUSE BLOK BLT DWN 32V 500A CHASS datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 4.22A 34 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 66MHZ 8SOIC datasheet.pdf
METRAL GUIDE PIN datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 30KV Z5U DISK datasheet.pdf