Allegro MicroSystems, LLC ACS754LCB-130-PSF
ACS754LCB-130-PSF picture photo
Mfg. Part Number
ACS754LCB-130-PSF
Brief Description
SENSOR CURRENT HALL 130A AC/DC
Datasheet Download
ACS754LCB-130-PSF.pdf
Availability of ACS754LCB-130-PSF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ACS754LCB-130-PSF Order Process
Ship out your order
Specifications of ACS754LCB-130-PSF
Internal Part NumberEIS-ACS754LCB-130-PSF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package170
Series-
PackagingTray
For MeasuringAC/DC
Sensor TypeHall Effect, Open Loop
Current - Sensing130A
Number of Channels1
OutputRatiometric, Voltage
Sensitivity15mV/A
FrequencyDC ~ 35kHz
Linearity±1.5%
Accuracy±1%
Voltage - Supply5V
Response Time11µs
Current - Supply (Max)10mA
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-CB Formed Leads, PSF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACS754LCB-130-PSF
Related LinksACS754LC, ACS754LCB-130-PSF Datasheet, Allegro MicroSystems, LLC Distributor
ACS754LCB-130-PSF Details Description
Related parts for ACS754LCB-130-PSF
CONN AUDIO JACK 3.5MM 4COND SMD datasheet.pdf
VARISTOR 42V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH OPEN COLL 8SO datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 31POS datasheet.pdf
LED 1" FLAT RED PMI 125VAC C1D2 datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 64POS GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 0.100 T/H datasheet.pdf