Kingbright ACSA56-41QBWA/D-F01
ACSA56-41QBWA/D-F01 picture photo
Mfg. Part Number
ACSA56-41QBWA/D-F01
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY 468NM BLU 1DIG 0.56" SMD
Datasheet Download
ACSA56-41QBWA/D-F01.pdf
Availability of ACSA56-41QBWA/D-F01
QUANTITY
ACSA56-41QBWA/D-F01 Order Process
Ship out your order
Specifications of ACSA56-41QBWA/D-F01
Internal Part NumberEIS-ACSA56-41QBWA/D-F01
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters1
Size / Dimension0.669" H x 0.488" W x 0.148" D (17.00mm x 12.40mm x 3.75mm)
Digit/Alpha Size0.56" (14.22mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Anode
ColorBlue
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.3V
Current - Test20mA
Millicandela Rating15mcd
Wavelength - Peak468nm
Power Dissipation (Max)120mW
Package / Case10-SMD, No Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACSA56-41QBWA/D-F01
Related LinksACSA56-41, ACSA56-41QBWA/D-F01 Datasheet, Kingbright Distributor
ACSA56-41QBWA/D-F01 Details Description
Related parts for ACSA56-41QBWA/D-F01
IC REG BST SEPIC ADJ 0.71A 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
ADAPTER B-PLUG/BNC FEMALE BLK datasheet.pdf
GSKT FAB/FOAM 6.4X457.2MM DSHAPE datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
A4 MG 900W 17 BIT ABSOLUTE datasheet.pdf
IC GATE AND/NAND/OR/NOR 16QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
CONN CONTACT PIN CRIMP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf