Kingbright ACSA56-51PBWA/A
ACSA56-51PBWA/A picture photo
Mfg. Part Number
ACSA56-51PBWA/A
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY 468NM BLU 2DIG 0.56" SMD
Datasheet Download
ACSA56-51PBWA/A.pdf
Availability of ACSA56-51PBWA/A
QUANTITY
ACSA56-51PBWA/A Order Process
Ship out your order
Specifications of ACSA56-51PBWA/A
Internal Part NumberEIS-ACSA56-51PBWA/A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUltra-Thin SMD Display
3D ModelACDA56-51x.sldprtACDA56-51x.proACDA56-51x.igsACDA56-51x.stp
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters1
Size / Dimension0.669" H x 0.492" W x 0.094" D (17.00mm x 12.50mm x 2.40mm)
Digit/Alpha Size0.56" (14.22mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Anode
ColorBlue
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.2V
Current - Test20mA
Millicandela Rating4mcd
Wavelength - Peak468nm
Power Dissipation (Max)120mW
Package / Case10-SMD, No Lead
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACSA56-51PBWA/A
Related LinksACSA56-, ACSA56-51PBWA/A Datasheet, Kingbright Distributor
ACSA56-51PBWA/A Details Description
Related parts for ACSA56-51PBWA/A
Crystal 5.1850MHz 30ppm Series 120 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
PWR LED LIGHT SOURCE 1W BLUE datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG TO JACK SSMA datasheet.pdf
RES SMD 806K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS SKT datasheet.pdf
CABLE HANGER BRACKET datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 480MA 1.768 OHM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
EURO QKE HDR STR DP WOL datasheet.pdf
FAN AXL 24VDC 171.5X50.8MM IP68 datasheet.pdf