ST ACST10-7CT
ACST10-7CT picture photo
Mfg. Part Number
ACST10-7CT
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 700V 10A TO220AB
Datasheet Download
ACST10-7CT.pdf
Availability of ACST10-7CT
QUANTITY
ACST10-7CT Order Process
Ship out your order
Specifications of ACST10-7CT
Internal Part NumberEIS-ACST10-7CT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State700V
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)100A, 105A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACST10-7CT
Related LinksACST1, ACST10-7CT Datasheet, ST Distributor
ACST10-7CT Details Description
Related parts for ACST10-7CT
CAP TANT 0.22UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 20A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY 5POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf