ST ACST1010-7T
ACST1010-7T picture photo
Mfg. Part Number
ACST1010-7T
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC SENS GATE 700V 10A TO220AB
Datasheet Download
ACST1010-7T.pdf
Availability of ACST1010-7T
QUANTITY
ACST1010-7T Order Process
Ship out your order
Specifications of ACST1010-7T
Internal Part NumberEIS-ACST1010-7T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsACST10 View All Specifications
Product Training ModulesAC Switches Family, Part One
AC Switches Family, Part Two
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
SeriesACS™/A.S.D®
PackagingTube
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State700V
Current - On State (It (RMS)) (Max)10A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)100A, 105A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)30mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACST1010-7T
Related LinksACST1, ACST1010-7T Datasheet, ST Distributor
ACST1010-7T Details Description
Related parts for ACST1010-7T
RES 10 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
ICL 0.7 OHM 25% 12A 22MM datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 10V NP0 0402 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 1305 SMD datasheet.pdf
MODULE 6-BIT SER ATTENUATOR datasheet.pdf
SGE1510-2-0610L-10000C datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
RJ45 CAT5 8P MA DE BK CABLE ASSY datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf