CUI Inc. ACZ11BR1E-15FD1-12C
ACZ11BR1E-15FD1-12C picture photo
Mfg. Part Number
ACZ11BR1E-15FD1-12C
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
ENCODER ROTARY 11MM VERT 12PPR
Datasheet Download
ACZ11BR1E-15FD1-12C.pdf
Availability of ACZ11BR1E-15FD1-12C
QUANTITY
ACZ11BR1E-15FD1-12C Order Process
Ship out your order
Specifications of ACZ11BR1E-15FD1-12C
Internal Part NumberEIS-ACZ11BR1E-15FD1-12C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPanel Mount Encoders
RoHS InformationACZ11 Series Cert of Compliance
Featured ProductPanel Mount Encoders
ACZ Series
3D ModelACZ11BR1E-15FD1-12C
Standard Package1,020
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
SeriesACZ11
Encoder TypeMechanical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution12
Voltage - Supply5V
Actuator Type6mm Dia Flatted End
DetentYes
Built in SwitchYes
Mounting TypePanel, PCB Through Hole
OrientationVertical
Termination StylePC Pin
Rotational Life (Cycles Min)30K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACZ11BR1E-15FD1-12C
Related LinksACZ11BR1E, ACZ11BR1E-15FD1-12C Datasheet, CUI Inc. Distributor
ACZ11BR1E-15FD1-12C Details Description
Related parts for ACZ11BR1E-15FD1-12C
LED YELLOW CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
IC DAS 12BIT 8CH 24-DIP datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 1.2 UNF 5V 36" datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 14SO datasheet.pdf
CCTV LENS 100MM datasheet.pdf
ENCODER DYNAM REED SOLOMON ECP3 datasheet.pdf
CABLE 3COND 10AWG BLACK 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf