CUI Inc. ACZ16BR1E-20FA1-12C
ACZ16BR1E-20FA1-12C picture photo
Mfg. Part Number
ACZ16BR1E-20FA1-12C
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
ENCODER ROTARY HORZ 12PPR
Datasheet Download
ACZ16BR1E-20FA1-12C.pdf
Availability of ACZ16BR1E-20FA1-12C
QUANTITY
ACZ16BR1E-20FA1-12C Order Process
Ship out your order
Specifications of ACZ16BR1E-20FA1-12C
Internal Part NumberEIS-ACZ16BR1E-20FA1-12C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,020
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
SeriesACZ16
Encoder TypeMechanical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution12
Voltage - Supply5V
Actuator Type6mm Dia Flatted End
DetentYes
Built in SwitchYes
Mounting TypePanel, PCB Through Hole
OrientationRight Angle
Termination StylePC Pin
Rotational Life (Cycles Min)100K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACZ16BR1E-20FA1-12C
Related LinksACZ16BR1E, ACZ16BR1E-20FA1-12C Datasheet, CUI Inc. Distributor
ACZ16BR1E-20FA1-12C Details Description
Related parts for ACZ16BR1E-20FA1-12C
IC PROM PROG I-TEMP 3.3V 8-DIP datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 0.02UF 50V X7R 1805 datasheet.pdf
RES 11 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 1100W datasheet.pdf
1450 TB PCB CONNECTOR datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 100A 240VAC datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf