CUI Inc. ACZ16BR1E-20FD1-12C
ACZ16BR1E-20FD1-12C picture photo
Mfg. Part Number
ACZ16BR1E-20FD1-12C
Brief Description
ENCODER ROTARY VERT 12PPR
Datasheet Download
ACZ16BR1E-20FD1-12C.pdf
Availability of ACZ16BR1E-20FD1-12C
QUANTITY
ACZ16BR1E-20FD1-12C Order Process
Ship out your order
Specifications of ACZ16BR1E-20FD1-12C
Internal Part NumberEIS-ACZ16BR1E-20FD1-12C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,020
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution12
Voltage - Supply5V
Actuator Type6mm Dia Flatted End
Mounting TypePanel, PCB Through Hole
OrientationVertical
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACZ16BR1E-20FD1-12C
Related LinksACZ16BR1E, ACZ16BR1E-20FD1-12C Datasheet, CUI Inc. Distributor
ACZ16BR1E-20FD1-12C Details Description
Related parts for ACZ16BR1E-20FD1-12C
IC OPAMP GP 6MHZ 8DIP datasheet.pdf
RELAY REED DPST 250MA 5V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
RES SMD 3.83M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS .200X.150 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V NP0 1808 datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 2.77K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf