CUI Inc. ACZ16BR2E-25FD1-24C
ACZ16BR2E-25FD1-24C picture photo
Mfg. Part Number
ACZ16BR2E-25FD1-24C
Brief Description
MECHANICAL ENCODER 24PPR 5VDC
Datasheet Download
ACZ16BR2E-25FD1-24C.pdf
Availability of ACZ16BR2E-25FD1-24C
QUANTITY
ACZ16BR2E-25FD1-24C Order Process
Ship out your order
Specifications of ACZ16BR2E-25FD1-24C
Internal Part NumberEIS-ACZ16BR2E-25FD1-24C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPanel Mount Encoders
RoHS InformationACZ16 Series Cert of Compliance
3D ModelACZ16BR2E-25FD1-24C
Standard Package1,000
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution24
Voltage - Supply5V
Actuator Type6mm Dia Flatted End
Mounting TypePanel, PCB Through Hole
OrientationVertical
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACZ16BR2E-25FD1-24C
Related LinksACZ16BR2E, ACZ16BR2E-25FD1-24C Datasheet, CUI Inc. Distributor
ACZ16BR2E-25FD1-24C Details Description
Related parts for ACZ16BR2E-25FD1-24C
FIXED IND 100UH 890MA 280 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 86.7 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V C0G 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 310MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 38A TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RELAY TELECOM 2FORMC/2CO 2A 3V datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP POLYMER 56UF 20% 25V T/H datasheet.pdf