CUI Inc. ACZ16NBR1E-15FA1-24C
ACZ16NBR1E-15FA1-24C picture photo
Mfg. Part Number
ACZ16NBR1E-15FA1-24C
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
ENCODER ROTARY 16MM HORIZ 24PPR
Datasheet Download
ACZ16NBR1E-15FA1-24C.pdf
Availability of ACZ16NBR1E-15FA1-24C
QUANTITY
ACZ16NBR1E-15FA1-24C Order Process
Ship out your order
Specifications of ACZ16NBR1E-15FA1-24C
Internal Part NumberEIS-ACZ16NBR1E-15FA1-24C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPanel Mount Encoders
RoHS InformationACZ16 Series Cert of Compliance
Featured ProductPanel Mount Encoders
3D ModelACZ16NBR1E-15FA1-24C
Standard Package1,020
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
SeriesACZ16
Encoder TypeMechanical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution24
Voltage - Supply5V
Actuator Type6mm Dia Flatted End
DetentYes
Built in SwitchNo
Mounting TypePanel, PCB Through Hole
OrientationRight Angle
Termination StylePC Pin
Rotational Life (Cycles Min)100K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACZ16NBR1E-15FA1-24C
Related LinksACZ16NBR1E, ACZ16NBR1E-15FA1-24C Datasheet, CUI Inc. Distributor
ACZ16NBR1E-15FA1-24C Details Description
Related parts for ACZ16NBR1E-15FA1-24C
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS 3.81MM BLK R/A datasheet.pdf
SCS SAFETY CONTACT ASSY SPEC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
RES 10K OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
BOARD EVAL 2FXS1FXO PCM datasheet.pdf
050 UNIV HDR RA 4V 30DP STD datasheet.pdf