CUI Inc. ACZ16NBR1E-20FD1-12C
ACZ16NBR1E-20FD1-12C picture photo
Mfg. Part Number
ACZ16NBR1E-20FD1-12C
Brief Description
ENCODER ROTARY 16MM VERT 12PPR
Datasheet Download
ACZ16NBR1E-20FD1-12C.pdf
Availability of ACZ16NBR1E-20FD1-12C
QUANTITY
ACZ16NBR1E-20FD1-12C Order Process
Ship out your order
Specifications of ACZ16NBR1E-20FD1-12C
Internal Part NumberEIS-ACZ16NBR1E-20FD1-12C
Featured ProductPanel Mount Encoders
3D ModelACZ16NBR1E-20FD1-12C
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution12
Voltage - Supply5V
Actuator Type6mm Dia Flatted End
DetentYes
Built in SwitchNo
Mounting TypePanel, PCB Through Hole
OrientationVertical
Termination StylePC Pin
Rotational Life (Cycles Min)100K
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ACZ16NBR1E-20FD1-12C
Related LinksACZ16NBR1E, ACZ16NBR1E-20FD1-12C Datasheet, CUI Inc. Distributor
ACZ16NBR1E-20FD1-12C Details Description
Related parts for ACZ16NBR1E-20FD1-12C
JUMPER FOR SAK 35 N 2POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC REG BUCK 0.8V 3A SYNC 14TSSOP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 15mA Backlight 16-WLCSP datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 191 OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 18AWG BLACK 100' datasheet.pdf
LED COOL WHITE 5000K 350MA SMD datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf