NVE Corporation AD020-02E
AD020-02E picture photo
Mfg. Part Number
AD020-02E
Manufacturer
Product Category
Magnetic Sensors - Hall Effect, Digital Switch, Linear, Compass (ICs)
Brief Description
SENSOR MAG SW 28G STANDARD 8SOIC
Datasheet Download
AD020-02E.pdf
Availability of AD020-02E
QUANTITY
AD020-02E Order Process
Ship out your order
Specifications of AD020-02E
Internal Part NumberEIS-AD020-02E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Sensors, Transducers
FamilyMagnetic Sensors - Hall Effect, Digital Switch, Linear, Compass (ICs)
SeriesAD
PackagingTube
Sensing Range2.8mT Trip, 2.1mT Release
TypeUnipolar Switch
Voltage - Supply4.5 V ~ 30 V
Current - Supply4.5mA
Current - Output (Max)20mA
Output TypeOpen Collector
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AD020-02E
Related LinksAD02, AD020-02E Datasheet, NVE Corporation Distributor
AD020-02E Details Description
Related parts for AD020-02E
CONN FFC FPC VERT 14POS 1MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IP PCI MASTER/TARGET 64BIT ECP2 datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC GFCI CTLR CDM 16QFN datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 560V 28A datasheet.pdf
CONN ASSY HDR TINMAN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 52POS GOLD datasheet.pdf
BS II 0.100" datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf