Analog AD22100AT
AD22100AT picture photo
Mfg. Part Number
AD22100AT
Manufacturer
Product Category
Temperature Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR TEMP RATIOMETRIC TO92-3
Datasheet Download
AD22100AT.pdf
Availability of AD22100AT
QUANTITY
AD22100AT Order Process
Ship out your order
Specifications of AD22100AT
Internal Part NumberEIS-AD22100AT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Sensors, Transducers
FamilyTemperature Sensors, Transducers
Series-
PackagingTube
Sensor TypeAnalog, Local
Sensing Temperature - Local-40°C ~ 85°C
Sensing Temperature - Remote-
Output TypeRatiometric, Voltage
Voltage - Supply4 V ~ 6.5 V
Resolution22.5mV/°C
Features-
Accuracy - Highest (Lowest)±2°C (±3.7°C)
Test Condition25°C (-40°C)
Operating Temperature-50°C ~ 150°C
Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Supplier Device PackageTO-92-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AD22100AT
Related LinksAD22, AD22100AT Datasheet, Analog Distributor
AD22100AT Details Description
Related parts for AD22100AT
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS FEMALE CORD #20 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT MULT 16-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM SNAPIN IEC 10A datasheet.pdf
FILTER IEC CONNECTOR 115/250VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf