Analog AD5142ABRUZ10
AD5142ABRUZ10 picture photo
Mfg. Part Number
AD5142ABRUZ10
Brief Description
IC DGTL POT 10K 2CH 16-TSSOP
Datasheet Download
AD5142ABRUZ10.pdf
Availability of AD5142ABRUZ10
QUANTITY
AD5142ABRUZ10 Order Process
Ship out your order
Specifications of AD5142ABRUZ10
Internal Part NumberEIS-AD5142ABRUZ10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileAD512x / 4x Series of Digital Non-Volatile digiPOTs
AD512x / 4x Series of Digital Non-Volatile digiPOTs
Standard Package96
Series-
PackagingTube
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits2
Number of Taps256
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
FeaturesSelectable Address
Tolerance±8%
Temperature Coefficient (Typ)35 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)130
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package16-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AD5142ABRUZ10
Related LinksAD5142, AD5142ABRUZ10 Datasheet, Analog Distributor
AD5142ABRUZ10 Details Description
Related parts for AD5142ABRUZ10
IC REG LDO 2.5V 1.5A 5DDPAK datasheet.pdf
IC EEPROM 10KBIT INTELLIG C-PAK datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
DSUB 37 F CRIMP datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK K OS 400W datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS 11ROW VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 3W DO216AA datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 106MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf