Analog AD5222BRUZ50
AD5222BRUZ50 picture photo
Mfg. Part Number
AD5222BRUZ50
Brief Description
IC POT DGTL DUAL 128POS 14TSSOP
Datasheet Download
AD5222BRUZ50.pdf
Availability of AD5222BRUZ50
QUANTITY
AD5222BRUZ50 Order Process
Ship out your order
Specifications of AD5222BRUZ50
Internal Part NumberEIS-AD5222BRUZ50
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package96
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits2
Number of Taps128
Resistance (Ohms)50k
InterfaceUp/Down (U/D, CS)
Memory TypeVolatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Features-
Tolerance±30%
Temperature Coefficient (Typ)-35 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)45
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AD5222BRUZ50
Related LinksAD5222, AD5222BRUZ50 Datasheet, Analog Distributor
AD5222BRUZ50 Details Description
Related parts for AD5222BRUZ50
TVS DIODE 180VWM 289VC DO204AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SOIC datasheet.pdf
OSC XO 66.666MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
TRANSDCR DGTL RS485 300VAC/25AAC datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf