Analog AD5231BRU100
AD5231BRU100 picture photo
Mfg. Part Number
AD5231BRU100
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC DGTL POT 1024POS 16-TSSOP
Datasheet Download
AD5231BRU100.pdf
Availability of AD5231BRU100
QUANTITY
AD5231BRU100 Order Process
Ship out your order
Specifications of AD5231BRU100
Internal Part NumberEIS-AD5231BRU100
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
Series-
PackagingTube
TaperLogarithmic
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits1
Number of Taps1024
Resistance (Ohms)100k
InterfaceSPI
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply3 V ~ 5 V, ±2.25 V ~ 2.75 V
Features-
Tolerance-40%, +20%
Temperature Coefficient (Typ)600 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)15
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package16-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AD5231BRU100
Related LinksAD5231, AD5231BRU100 Datasheet, Analog Distributor
AD5231BRU100 Details Description
Related parts for AD5231BRU100
KIT CONTINUITY TESTER DIY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONSOLE STL GRAY 7.25"LX15.25"W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 125V datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf