Analog AD5231BRUZ10-REEL7
AD5231BRUZ10-REEL7 picture photo
Mfg. Part Number
AD5231BRUZ10-REEL7
Brief Description
IC POT DGTL 1024POS 16TSSOP
Datasheet Download
AD5231BRUZ10-REEL7.pdf
Availability of AD5231BRUZ10-REEL7
QUANTITY
AD5231BRUZ10-REEL7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AD5231BRUZ10-REEL7
Internal Part NumberEIS-AD5231BRUZ10-REEL7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TaperLogarithmic
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits1
Number of Taps1024
Resistance (Ohms)10k
InterfaceSPI
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply3 V ~ 5 V, ±2.25 V ~ 2.75 V
Features-
Tolerance-40%, +20%
Temperature Coefficient (Typ)600 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)15
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package16-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AD5231BRUZ10-REEL7
Related LinksAD5231BRU, AD5231BRUZ10-REEL7 Datasheet, Analog Distributor
AD5231BRUZ10-REEL7 Details Description
Related parts for AD5231BRUZ10-REEL7
RES ARRAY 15 RES 56 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 50VDC 1913 datasheet.pdf
CABLE 3POS STRAIGHT SOCKET 1.5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RING PERMA SEAL SA-222-56 datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 16POS datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.5V datasheet.pdf