Analog AD5241BRU100
AD5241BRU100 picture photo
Mfg. Part Number
AD5241BRU100
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC DGTL POT 256POS 14-TSSOP
Datasheet Download
AD5241BRU100.pdf
Availability of AD5241BRU100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AD5241BRU100 Order Process
Ship out your order
Specifications of AD5241BRU100
Internal Part NumberEIS-AD5241BRU100
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices Family 27/Oct/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package96
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
Series-
PackagingTube
TaperLinear
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits1
Number of Taps256
Resistance (Ohms)100k
InterfaceI²C
Memory TypeVolatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V, ±2.3 V ~ 2.7 V
FeaturesSelectable Address
Tolerance±30%
Temperature Coefficient (Typ)30 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)60
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package14-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AD5241BRU100
Related LinksAD5241, AD5241BRU100 Datasheet, Analog Distributor
AD5241BRU100 Details Description
Related parts for AD5241BRU100
IC PROGRAM 3.080V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 650V 6A TO220AC datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 35MM datasheet.pdf