Analog AD5254BRU100-RL7
AD5254BRU100-RL7 picture photo
Mfg. Part Number
AD5254BRU100-RL7
Brief Description
IC DGTL POT QUAD 100K 20-TSSOP
Datasheet Download
AD5254BRU100-RL7.pdf
Availability of AD5254BRU100-RL7
QUANTITY
AD5254BRU100-RL7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AD5254BRU100-RL7
Internal Part NumberEIS-AD5254BRU100-RL7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits4
Number of Taps256
Resistance (Ohms)100k
InterfaceI²C
Memory TypeNon-Volatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V, ±2.25 V ~ 2.75 V
FeaturesSelectable Address
Tolerance±30%
Temperature Coefficient (Typ)650 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)200
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / Case20-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package20-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AD5254BRU100-RL7
Related LinksAD5254BR, AD5254BRU100-RL7 Datasheet, Analog Distributor
AD5254BRU100-RL7 Details Description
Related parts for AD5254BRU100-RL7
JUMPER-H1500TR/A3049L/H1500TR 4" datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 3.3A 30 MOHM TH datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN SLD CUP datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC DO-214AC datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 1.9A (Switch) Camera Flash 12-DSBGA (1.6x1.2) datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 2.7A 120 MOHM TH datasheet.pdf