Analog AD5362BSTZ
AD5362BSTZ picture photo
Mfg. Part Number
AD5362BSTZ
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Brief Description
IC DAC 16BIT 8CH SERIAL 52-LQFP
Datasheet Download
AD5362BSTZ.pdf
Availability of AD5362BSTZ
QUANTITY
AD5362BSTZ Order Process
Ship out your order
Specifications of AD5362BSTZ
Internal Part NumberEIS-AD5362BSTZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesData Converter Fundamentals
DAC Architectures
Five Things to Know About DACs Part 1: Resolution vs. Accuracy
Five Things to Know About DACs Part 2: Total Unadjusted Error (TUE)
Five Things to Know About DACs Part 5: Dynamic Performance
Five Things to Know About DACs Part 4: Buffering
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Series-
PackagingTray
Settling Time20µs
Number of Bits16
Data InterfaceSerial
Number of Converters8
Voltage Supply SourceDual ±
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case52-LQFP
Supplier Device Package52-LQFP (10x10)
Number of Outputs and Type8 Voltage
Sampling Rate (Per Second)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AD5362BSTZ
Related LinksAD536, AD5362BSTZ Datasheet, Analog Distributor
AD5362BSTZ Details Description
Related parts for AD5362BSTZ
MOSFET N-CH 200V 13A DPAK datasheet.pdf
TRANS PNP 12V 6A SOT223 datasheet.pdf
IC SONAR RANGING CONTROL 16-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 7A MED datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG WHITE 100' datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W NPN NC M12 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 40A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES 250 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf