Analog AD5680BCPZ-2500RL7
AD5680BCPZ-2500RL7 picture photo
Mfg. Part Number
AD5680BCPZ-2500RL7
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
Brief Description
IC DAC 18BIT SPI/SRL 8-LFCSP
Datasheet Download
AD5680BCPZ-2500RL7.pdf
Availability of AD5680BCPZ-2500RL7
QUANTITY
AD5680BCPZ-2500RL7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AD5680BCPZ-2500RL7
Internal Part NumberEIS-AD5680BCPZ-2500RL7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)
SeriesnanoDAC®
PackagingTape & Reel (TR)
Settling Time80µs
Number of Bits18
Data InterfaceSPI, DSP
Number of Converters1
Voltage Supply SourceSingle Supply
Operating Temperature*
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-WDFN
Supplier Device Package8-LFCSP-WD (3x3)
Number of Outputs and Type1 Voltage
Sampling Rate (Per Second)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AD5680BCPZ-2500RL7
Related LinksAD5680BCP, AD5680BCPZ-2500RL7 Datasheet, Analog Distributor
AD5680BCPZ-2500RL7 Details Description
Related parts for AD5680BCPZ-2500RL7
RES 2.26K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 5POS GOLD SMD datasheet.pdf
CAP CER 3.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
GASKET FABRIC/FOAM 6MMX1M RECT datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 20POS datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 50MA DIE datasheet.pdf