Analog AD73311ARSZ
AD73311ARSZ picture photo
Mfg. Part Number
AD73311ARSZ
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog Front End (AFE)
Brief Description
IC ANALOG FRONT END 20-SSOP
Datasheet Download
AD73311ARSZ.pdf
Availability of AD73311ARSZ
QUANTITY
AD73311ARSZ Order Process
Ship out your order
Specifications of AD73311ARSZ
Internal Part NumberEIS-AD73311ARSZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package66
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog Front End (AFE)
Series-
PackagingTube
Number of Bits16
Number of Channels1
Power (Watts)50mW
Voltage - Supply, Analog2.7 V ~ 5.25 V
Voltage - Supply, Digital2.7 V ~ 5.25 V
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AD73311ARSZ
Related LinksAD733, AD73311ARSZ Datasheet, Analog Distributor
AD73311ARSZ Details Description
Related parts for AD73311ARSZ
IC DAC 12BIT PARALLEL 3V 20-SOIC datasheet.pdf
IC 10 BIT QUAD ADC 32-TSSOP datasheet.pdf
CONN SPRING 24POS SNGL .430 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/5V 225MA 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK CUK CM 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
ANT EMB NANO 802.11BG IPEX datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf