| Internal Part Number | EIS-AD8130AR | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 98 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Amplifier Type | Differential | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Output Type | - | |
| Slew Rate | 1100 V/µs | |
| Gain Bandwidth Product | - | |
| -3db Bandwidth | 290MHz | |
| Current - Input Bias | 500nA | |
| Voltage - Input Offset | 400µV | |
| Current - Supply | 13mA | |
| Current - Output / Channel | 40mA | |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5 V ~ 25.2 V, ±2.25 V ~ 12.6 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |