Analog AD8400AR100
AD8400AR100 picture photo
Mfg. Part Number
AD8400AR100
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC DGTL POT 8BIT 100K 1CH 8-SOIC
Datasheet Download
AD8400AR100.pdf
Availability of AD8400AR100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AD8400AR100 Order Process
Ship out your order
Specifications of AD8400AR100
Internal Part NumberEIS-AD8400AR100
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices Family 27/Oct/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package98
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
Series-
PackagingTube
TaperPseudo-Logarithmic
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits1
Number of Taps256
Resistance (Ohms)100k
InterfaceSPI
Memory TypeVolatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Features-
Tolerance±1%
Temperature Coefficient (Typ)500 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)200
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AD8400AR100
Related LinksAD840, AD8400AR100 Datasheet, Analog Distributor
AD8400AR100 Details Description
Related parts for AD8400AR100
CONV DC-DC 5W 12VIN 5VOUT SGL datasheet.pdf
IC MPU M683XX 20MHZ 100LQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 370MA 750 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
VARISTOR 29.7V 1KA DISC 7MM datasheet.pdf
MED FILTER 6A 115/250VAC datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf