Analog AD8402ARZ100-REEL
AD8402ARZ100-REEL picture photo
Mfg. Part Number
AD8402ARZ100-REEL
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Brief Description
IC POT DIG DUAL 100K 8BIT 14SOIC
Datasheet Download
AD8402ARZ100-REEL.pdf
Availability of AD8402ARZ100-REEL
QUANTITY
AD8402ARZ100-REEL Order Process
Ship out your order
Specifications of AD8402ARZ100-REEL
Internal Part NumberEIS-AD8402ARZ100-REEL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Digital Potentiometers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TaperPseudo-Logarithmic
ConfigurationPotentiometer
Number of Circuits1
Number of Taps256
Resistance (Ohms)100k
InterfaceSPI
Memory TypeVolatile
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Features-
Tolerance±1%
Temperature Coefficient (Typ)500 ppm/°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)200
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AD8402ARZ100-REEL
Related LinksAD8402AR, AD8402ARZ100-REEL Datasheet, Analog Distributor
AD8402ARZ100-REEL Details Description
Related parts for AD8402ARZ100-REEL
SWITCH ROCKER DPDT 16A 125V datasheet.pdf
TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16SO datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 5MHZ M2P datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.24M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
2.0 WTB DUAL CONN DIP PLG HSG datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
750 TB SPRING PLUG F/NUT datasheet.pdf
CAP CER 24PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf