| Internal Part Number | EIS-ADA4610-2ARMZ-RL | |
| Mfg Application Notes | Biochemistry Analyzer Solutions | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Amplifier Type | J-FET | |
| Number of Circuits | 2 | |
| Output Type | Rail-to-Rail | |
| Slew Rate | 61 V/µs | |
| Gain Bandwidth Product | 16.3MHz | |
| -3db Bandwidth | 9.5MHz | |
| Current - Input Bias | 5pA | |
| Voltage - Input Offset | 400µV | |
| Current - Supply | 1.6mA | |
| Current - Output / Channel | 79mA | |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±4.5 V ~ 15 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) | |