NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. ADC1005S060TS/C1'1
ADC1005S060TS/C1'1 picture photo
Mfg. Part Number
ADC1005S060TS/C1'1
Brief Description
IC ADC 10BIT 60MSPS SGL 28SSOP
Datasheet Download
ADC1005S060TS/C1'1.pdf
Availability of ADC1005S060TS/C1'1
QUANTITY
ADC1005S060TS/C1'1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADC1005S060TS/C1'1
Internal Part NumberEIS-ADC1005S060TS/C1'1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package47
Series-
PackagingTube
Number of Bits10
Sampling Rate (Per Second)60M
Number of Inputs1
Input TypeSingle Ended
Data InterfaceParallel
ConfigurationADC
Ratio - S/H:ADC-
Number of A/D Converters1
Architecture-
Reference TypeExternal
Voltage - Supply, Analog5V
Voltage - Supply, Digital2.7 V ~ 3.6 V
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADC1005S060TS/C1'1
ADC1005S060TS/C1'1 Details Description
Related parts for ADC1005S060TS/C1'1
IC SRAM 8MBIT 10NS 36FBGA datasheet.pdf
MINI LATCH HSG .150CC SG datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS M20 5V 36" datasheet.pdf
TRANS PNP 10V 0.5A MINI3 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp 100PC datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
BERG II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf