Texas Instruments ADC101C021CIMK/NOPB
ADC101C021CIMK/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
ADC101C021CIMK/NOPB
Brief Description
IC ADC 10BIT SAR I2C TSOT-23-6
Datasheet Download
ADC101C021CIMK/NOPB.pdf
Availability of ADC101C021CIMK/NOPB
QUANTITY
ADC101C021CIMK/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of ADC101C021CIMK/NOPB
Internal Part NumberEIS-ADC101C021CIMK/NOPB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Update 14/May/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Number of Bits10
Sampling Rate (Per Second)188.9k
Number of Inputs1
Input TypeSingle Ended
Data InterfaceI²C
ConfigurationS/H-ADC
Ratio - S/H:ADC1:1
Number of A/D Converters1
ArchitectureSAR
Reference TypeSupply
Voltage - Supply, Analog2.7 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply, Digital2.7 V ~ 5.5 V
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Package / CaseSOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Supplier Device Package6-SOT
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADC101C021CIMK/NOPB
Related LinksADC101C02, ADC101C021CIMK/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
ADC101C021CIMK/NOPB Details Description
Related parts for ADC101C021CIMK/NOPB
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY FLANGE 10AMP datasheet.pdf
CONN SCKT SODIMM DDR2 ATCA REV datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
IC BATT CHRGR LI-ION 10MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
SCR FAST SW 450A 1200V TO-200AC datasheet.pdf