Texas Instruments ADC10DL065CIVS/NOPB
ADC10DL065CIVS/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
ADC10DL065CIVS/NOPB
Brief Description
IC ADC 10BIT 65MSPS 3.3V 64-TQFP
Datasheet Download
ADC10DL065CIVS/NOPB.pdf
Availability of ADC10DL065CIVS/NOPB
QUANTITY
ADC10DL065CIVS/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of ADC10DL065CIVS/NOPB
Internal Part NumberEIS-ADC10DL065CIVS/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package160
Series-
PackagingTray
Number of Bits10
Sampling Rate (Per Second)65M
Number of Inputs2
Input TypeDifferential
Data InterfaceParallel
ConfigurationS/H-ADC
Ratio - S/H:ADC1:1
Number of A/D Converters2
ArchitecturePipelined
Reference TypeExternal, Internal
Voltage - Supply, Analog3 V ~ 3.6 V
Voltage - Supply, Digital3 V ~ 3.6 V
FeaturesSimultaneous Sampling
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADC10DL065CIVS/NOPB
Related LinksADC10DL06, ADC10DL065CIVS/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
ADC10DL065CIVS/NOPB Details Description
Related parts for ADC10DL065CIVS/NOPB
RES SMD 0.036 OHM 5% 3W J LEAD datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-SO datasheet.pdf
IC REG LDO 5.1V/ADJ 0.75A 9SIP datasheet.pdf
KIT DESIGN FOR NX SERIES IGBT datasheet.pdf
RES 0.55 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 1.8A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
SGE-225-2-2000 10000C SFTY EDGE datasheet.pdf
HEADER WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.0X1.6MM 3.3V datasheet.pdf