| Internal Part Number | EIS-ADC121C027CIMKX/NOPB | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Number of Bits | 12 | |
| Sampling Rate (Per Second) | 188.9k | |
| Number of Inputs | 1 | |
| Input Type | Single Ended | |
| Data Interface | I²C | |
| Configuration | S/H-ADC | |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 | |
| Number of A/D Converters | 1 | |
| Architecture | SAR | |
| Reference Type | Supply | |
| Voltage - Supply, Analog | 2.7 V ~ 5.5 V | |
| Voltage - Supply, Digital | 2.7 V ~ 5.5 V | |
| Features | - | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C | |