Texas Instruments ADC12D040CIVS/NOPB
ADC12D040CIVS/NOPB picture photo
Mfg. Part Number
ADC12D040CIVS/NOPB
Manufacturer
Product Category
Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Brief Description
IC ADC 12BIT 40MSPS W/REF 64TQFP
Datasheet Download
ADC12D040CIVS/NOPB.pdf
Availability of ADC12D040CIVS/NOPB
QUANTITY
ADC12D040CIVS/NOPB Order Process
Ship out your order
Specifications of ADC12D040CIVS/NOPB
Internal Part NumberEIS-ADC12D040CIVS/NOPB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyData Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC)
Series-
PackagingTray
Number of Bits12
Sampling Rate (Per Second)40M
Number of Inputs1
Input TypeDifferential
Data InterfaceParallel
ConfigurationS/H-ADC
Ratio - S/H:ADC1:1
Number of A/D Converters1
ArchitecturePipelined
Reference TypeExternal, Internal
Voltage - Supply, Analog5V
Voltage - Supply, Digital2.35 V ~ 5.25 V
Features-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case64-TQFP
Supplier Device Package64-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADC12D040CIVS/NOPB
Related LinksADC12D040, ADC12D040CIVS/NOPB Datasheet, Texas Instruments Distributor
ADC12D040CIVS/NOPB Details Description
Related parts for ADC12D040CIVS/NOPB
DIP CABLE - CDP16G/AE16M/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC SMA datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 48V datasheet.pdf
CAP CER 5000PF 13KV R85 DISK datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS R/A 1.25MM SMD datasheet.pdf
FUSE AUTO 40A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A SOT223 datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 237MA 280 MOHM datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf