Analog ADG1606BRUZ
ADG1606BRUZ picture photo
Mfg. Part Number
ADG1606BRUZ
Brief Description
IC MULTIPLEXER 1 X 16 28TSSOP
Datasheet Download
ADG1606BRUZ.pdf
Availability of ADG1606BRUZ
QUANTITY
ADG1606BRUZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ADG1606BRUZ
Internal Part NumberEIS-ADG1606BRUZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesLi-Ion Battery Formation/Grading Equipment Solution
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
SeriesiCMOS®
PackagingTube
FunctionMultiplexer
Circuit1 x 16:1
On-State Resistance5 Ohm
Voltage Supply SourceSingle, Dual Supply
Voltage - Supply, Single/Dual (±)3.3 V ~ 16 V, ±1.65 V ~ 4 V
Current - Supply300µA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case28-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package28-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADG1606BRUZ
Related LinksADG16, ADG1606BRUZ Datasheet, Analog Distributor
ADG1606BRUZ Details Description
Related parts for ADG1606BRUZ
IDC CABLE - MSC20K/MC20G/MCG20K datasheet.pdf
FIXED IND 43NH 600MA 280 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
FRAME KIT, 900 PR,W/5 PR BLK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP 22AWG WHT/VIO 1000' datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 35W TO263 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 13VC 8SOIC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf