Analog ADG901BCPZ-500RL7
ADG901BCPZ-500RL7 picture photo
Mfg. Part Number
ADG901BCPZ-500RL7
Manufacturer
Product Category
RF Switches
Brief Description
IC SWITCH SPST 1.65-2.75V 8LFCSP
Datasheet Download
ADG901BCPZ-500RL7.pdf
Availability of ADG901BCPZ-500RL7
QUANTITY
ADG901BCPZ-500RL7 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADG901BCPZ-500RL7
Internal Part NumberEIS-ADG901BCPZ-500RL7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMagnetic Resonance Imaging (MRI) Solutions
PCN OtherMultiple Changes 13/Feb/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Switches
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency - LowerDC
Frequency - Upper2.5GHz
Isolation @ Frequency40dB @ 1GHz (typ)
Insertion Loss @ Frequency0.8dB @ 1GHz
IIP336dBm (typ)
TopologyAbsorptive
CircuitSPST
P1dB17dBm (typ) P1dB
Features-
Impedance50 Ohm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Supply1.65 V ~ 2.75 V
RF TypeGeneral Purpose
Package / Case8-VFDFN Exposed Pad, CSP
Supplier Device Package8-LFCSP-VD (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADG901BCPZ-500RL7
Related LinksADG901BC, ADG901BCPZ-500RL7 Datasheet, Analog Distributor
ADG901BCPZ-500RL7 Details Description
Related parts for ADG901BCPZ-500RL7
CAP CER 1.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 113K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 14POS 2MM SMD datasheet.pdf
LENS LM1 DIFF 20DEG MC-E datasheet.pdf
TAPE COPPER FOIL 50.8MMX5.48M datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 12COND 0.050 BLU 100' datasheet.pdf
D-CODE, PLUGS ON DOUBLE ENDED, 5 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf