Bourns Inc. AMS22S5A1BHAFL330
AMS22S5A1BHAFL330 picture photo
Mfg. Part Number
AMS22S5A1BHAFL330
Manufacturer
Product Category
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
Brief Description
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR
Datasheet Download
AMS22S5A1BHAFL330.pdf
Availability of AMS22S5A1BHAFL330
QUANTITY
AMS22S5A1BHAFL330 Order Process
Ship out your order
Specifications of AMS22S5A1BHAFL330
Internal Part NumberEIS-AMS22S5A1BHAFL330
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPosition Sensors - Angle, Linear Position Measuring
SeriesAMS22S
For MeasuringRotary Position
TechnologyHall Effect
Rotation Angle - Electrical, Mechanical10° ~ 300°, Continuous
Linear Range-
OutputAnalog Voltage
Output SignalClockwise Increase
Actuator TypeFlatted Shaft
Linearity±0.5%
Resistance (Ohms)-
Resistance Tolerance-
Voltage - Supply5V
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AMS22S5A1BHAFL330
Related LinksAMS22S5A, AMS22S5A1BHAFL330 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
AMS22S5A1BHAFL330 Details Description
Related parts for AMS22S5A1BHAFL330
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 5POS M12 PLUG-SOCKET 10M datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 760VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
IC NVSRAM 512KBIT 20MHZ 8SOIC datasheet.pdf
Connector Socket 47 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Header 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 90W datasheet.pdf
CONN M8 FML 5POS TO MALE 5POS datasheet.pdf