Panasonic Electric Works ADJ11005
ADJ11005 picture photo
Mfg. Part Number
ADJ11005
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 5V
Datasheet Download
ADJ11005.pdf
Availability of ADJ11005
QUANTITY
ADJ11005 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADJ11005
Internal Part NumberEIS-ADJ11005
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandards Chart
How to Read Date Codes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesADJ
PackagingTube
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeLatching, Single Coil
Coil Current30mA
Coil Voltage5VDC
Contact FormSPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current)16A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)3.5 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time20ms
Release Time20ms
FeaturesSealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power150 mW
Coil Resistance167 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADJ11005
Related LinksADJ1, ADJ11005 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
ADJ11005 Details Description
Related parts for ADJ11005
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 12V datasheet.pdf
IC FPGA 315 I/O 484FBGA datasheet.pdf
FRICTION LATCH HEADER DR VERT datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONN VERT SHELL 50POS T/H DL KEY datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
SL 3.50/03/90G 3.2SN BK BX datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT PIN datasheet.pdf