Artesyn Embedded Technologies ADN5-24-3PM-C
ADN5-24-3PM-C picture photo
Mfg. Part Number
ADN5-24-3PM-C
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 120W
Datasheet Download
ADN5-24-3PM-C.pdf
Availability of ADN5-24-3PM-C
QUANTITY
ADN5-24-3PM-C Order Process
Ship out your order
Specifications of ADN5-24-3PM-C
Internal Part NumberEIS-ADN5-24-3PM-C
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Vendor undefined
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationDeclaration of Conformity
PCN PackagingCSA Marking 20/Sep/2013
Standard Package144
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesADN-C
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input320 ~ 540 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts)120W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency85%
Operating Temperature-25°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, IP20, Load Sharing, PFC, Universal Input
Mounting TypeDIN Rail
Size / Dimension4.85" L x 1.97" W x 4.36" H (123.0mm x 50.0mm x 111.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max120W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADN5-24-3PM-C
Related LinksADN5-2, ADN5-24-3PM-C Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
ADN5-24-3PM-C Details Description
Related parts for ADN5-24-3PM-C
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14DIP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 8DIP datasheet.pdf
HEATSINK BGA W/ADHESIVE TAPE datasheet.pdf
CAP CER 510PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V 0.15A 6DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT datasheet.pdf
CABLE ASSY 5POS FEMALE 20M datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf