Analog ADP121CB-1.2-EVALZ
ADP121CB-1.2-EVALZ picture photo
Mfg. Part Number
ADP121CB-1.2-EVALZ
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - Linear Voltage Regulators
Brief Description
BOARD EVAL ADP121 1.2V OUTPUT
Datasheet Download
ADP121CB-1.2-EVALZ.pdf
Availability of ADP121CB-1.2-EVALZ
QUANTITY
ADP121CB-1.2-EVALZ Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP121CB-1.2-EVALZ
Internal Part NumberEIS-ADP121CB-1.2-EVALZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesActivity Monitoring Solution
Pulse Oximeter Solution
Electrocardiogram (ECG) Solutions
Design ResourcesLow power, Long Range, ISM Wireless Measuring Node (CN0164)
Development Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - Linear Voltage Regulators
Series-
Channels per IC1 - Single
Voltage - Output1.2V
Current - Output150mA
Voltage - Input2.3 V ~ 5.5 V
Regulator TypePositive Fixed
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartADP121
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADP121CB-1.2-EVALZ
Related LinksADP121CB-, ADP121CB-1.2-EVALZ Datasheet, Analog Distributor
ADP121CB-1.2-EVALZ Details Description
Related parts for ADP121CB-1.2-EVALZ
CONN RECEPT 11POS 26AWG MTA100 datasheet.pdf
SIDACTOR 4CHP 180V 150A MS013 datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 91 OHM 5% AXL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 4.53 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 258K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 155.52MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC ONE-CHIP RADIO 64HTQFP datasheet.pdf
MODULE FEMALE 12POS CRIMP datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE datasheet.pdf
1UF 250V 6.3X11 85C RAD datasheet.pdf