Analog ADP160ACBZ-2.5-R7
ADP160ACBZ-2.5-R7 picture photo
Mfg. Part Number
ADP160ACBZ-2.5-R7
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.5V 0.15A 4WLCSP
Datasheet Download
ADP160ACBZ-2.5-R7.pdf
Availability of ADP160ACBZ-2.5-R7
QUANTITY
ADP160ACBZ-2.5-R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP160ACBZ-2.5-R7
Internal Part NumberEIS-ADP160ACBZ-2.5-R7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesBiochemistry Analyzer Solutions
Water Analysis Solution for pH & Conductivity Meters
Dual Beam Spectrophotometer Solution
Pressure Transmitter Solutions
Wireless Sensor Network (WSN) Solutions
Gas Detector Solution Based on NDIR and PID
Micropower Toxic Gas Detector Solutions Based on Electrochemical Sensors
Electrocardiogram (ECG) Solutions
PCN PackagingWLCSP Devices/8mm 28/Feb/2012
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.5V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.105V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)220mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-UFBGA, WLCSP
Supplier Device Package4-WLCSP (0.97x0.97)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADP160ACBZ-2.5-R7
Related LinksADP160AC, ADP160ACBZ-2.5-R7 Datasheet, Analog Distributor
ADP160ACBZ-2.5-R7 Details Description
Related parts for ADP160ACBZ-2.5-R7
IC SWITCH DUAL SPST 10MSOP datasheet.pdf
JACK PHONO RA PC MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
HUMIDITY INDICATOR 3 SPOT 125PCS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 20A 125V datasheet.pdf
CONN RETAINER 6POS 3.5MM datasheet.pdf
CHISEL 30DEG TIP 1.78MM 600DEG datasheet.pdf
FUSE .300A 250V MIDGET T/D datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 250 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf