Vicor Corporation V300C8C100B
V300C8C100B picture photo
Mfg. Part Number
V300C8C100B
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W
Datasheet Download
V300C8C100B.pdf
Availability of V300C8C100B
QUANTITY
V300C8C100B Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C8C100B
Internal Part NumberEIS-V300C8C100B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.57" H (57.9mm x 36.8mm x 14.5mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency82.3%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C8C100B
Related LinksV300C, V300C8C100B Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C8C100B Details Description
Related parts for V300C8C100B
IC 24BIT STEREO AUD DAC 28-SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT R/A 3POS T/H datasheet.pdf
CLIMATE CONTROL 1200BTU SIDE MT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 15POS 10MM datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK K WP 100W datasheet.pdf
MODULAR CBL STR 5' REVERSED datasheet.pdf
IC FLASH 36G MLC DDR datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE CURRENT LIMITING SINGLE SM datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf