Vishay/Dale RNC55H57R6BRB14
RNC55H57R6BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H57R6BRB14
Brief Description
RES 57.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H57R6BRB14.pdf
Availability of RNC55H57R6BRB14
QUANTITY
RNC55H57R6BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H57R6BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H57R6BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)57.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H57R6BRB14
Related LinksRNC55H5, RNC55H57R6BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H57R6BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H57R6BRB14
HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 50' datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
HEATSHRINK POLY 5/8" BLK 6" 14PC datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 22000PF 0805 datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 24.9 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZE10 M20 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf
CAP CER 30PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf