Analog ADP160ACBZ-2.8-R7
ADP160ACBZ-2.8-R7 picture photo
Mfg. Part Number
ADP160ACBZ-2.8-R7
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.15A 4WLCSP
Datasheet Download
ADP160ACBZ-2.8-R7.pdf
Availability of ADP160ACBZ-2.8-R7
QUANTITY
ADP160ACBZ-2.8-R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP160ACBZ-2.8-R7
Internal Part NumberEIS-ADP160ACBZ-2.8-R7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesBiochemistry Analyzer Solutions
Water Analysis Solution for pH & Conductivity Meters
Dual Beam Spectrophotometer Solution
Pressure Transmitter Solutions
Wireless Sensor Network (WSN) Solutions
Gas Detector Solution Based on NDIR and PID
Micropower Toxic Gas Detector Solutions Based on Electrochemical Sensors
Electrocardiogram (ECG) Solutions
PCN PackagingWLCSP Devices/8mm 28/Feb/2012
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)0.105V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)220mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-UFBGA, WLCSP
Supplier Device Package4-WLCSP (0.97x0.97)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADP160ACBZ-2.8-R7
Related LinksADP160AC, ADP160ACBZ-2.8-R7 Datasheet, Analog Distributor
ADP160ACBZ-2.8-R7 Details Description
Related parts for ADP160ACBZ-2.8-R7
IC AMP HBT SIGE 5000MHZ SOT-89 datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 12-48V T/H datasheet.pdf
CAP FILM 5100PF 5% 1.4KVDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 12V 4.8A 1212-8 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 200MA 8.63 OHM datasheet.pdf
FUSE GLASS 6.3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 427MA 1.1 OHM datasheet.pdf