Analog ADP1706ACPZ-0.8-R7
ADP1706ACPZ-0.8-R7 picture photo
Mfg. Part Number
ADP1706ACPZ-0.8-R7
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 0.8V 1A 8LFCSP
Datasheet Download
ADP1706ACPZ-0.8-R7.pdf
Availability of ADP1706ACPZ-0.8-R7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ADP1706ACPZ-0.8-R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP1706ACPZ-0.8-R7
Internal Part NumberEIS-ADP1706ACPZ-0.8-R7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Line Monitoring
PCN OtherMultiple Changes 13/Feb/2014
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output0.8V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)1.1A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-VFDFN Exposed Pad, CSP
Supplier Device Package8-LFCSP-VD (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADP1706ACPZ-0.8-R7
Related LinksADP1706AC, ADP1706ACPZ-0.8-R7 Datasheet, Analog Distributor
ADP1706ACPZ-0.8-R7 Details Description
Related parts for ADP1706ACPZ-0.8-R7
RES SMD 147 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 112POS .050 SLD datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 12POS PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 0.43 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 0.121 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
10M 2.0KW POWER CABLE W BRAKE datasheet.pdf
CONN PIN HDR 2.5MM 15POS datasheet.pdf