Analog ADP1706ACPZ-0.95R7
ADP1706ACPZ-0.95R7 picture photo
Mfg. Part Number
ADP1706ACPZ-0.95R7
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 0.95V 1A 8LFCSP
Datasheet Download
ADP1706ACPZ-0.95R7.pdf
Availability of ADP1706ACPZ-0.95R7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ADP1706ACPZ-0.95R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of ADP1706ACPZ-0.95R7
Internal Part NumberEIS-ADP1706ACPZ-0.95R7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Line Monitoring
PCN OtherMultiple Changes 13/Feb/2014
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output0.95V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.5 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)1.1A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-VFDFN Exposed Pad, CSP
Supplier Device Package8-LFCSP-VD (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ADP1706ACPZ-0.95R7
Related LinksADP1706AC, ADP1706ACPZ-0.95R7 Datasheet, Analog Distributor
ADP1706ACPZ-0.95R7 Details Description
Related parts for ADP1706ACPZ-0.95R7
CAP CER 10000PF 50V 1111 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT R-R SC70-6 datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC DO204AC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5MM datasheet.pdf
SENSOR CABLE datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 5P INLINE PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS INLINE SKT datasheet.pdf